Category Archives: Thriftiness

Save or Splurge?

These are the things I wish I had, and the things I wish I didn’t. Things I splurged on but shouldn’t have, and things I wish I would have spent more money on… This post is mainly a reminder for me next time around. Hopefully I’ll have an actual clue for the next baby!!!

1. Bottles. Why, oh, WHY did I think I needed 20+ bottles?!? Seriously. I still have packs of bottles in T’s closet that haven’t even been opened. We’ve been using the same 3 since T was born. I know he will use them more when I go back to work in two weeks, but he’ll still only be getting 3 bottles/day. Even if I only wash bottles once a work week, I’ll still have some that went unused!

2. Glider. I love, love, LOVE my glider. I probably clock 2 hours/day in that thing. When T was first born, I was in it constantly. Unfortunately, I only spent $130 on it. I got the cheapest one Target had. I should have splurged here. The cushion on it is pretty thin/flimsy, and it’s already starting to show signs on wear. Next time, I’m selling ours on Craigslist and purchasing a nicer one.

3. Breastpump. I have a lovely Medela Pump-in-Style fancy-pants double electric pump. I also have a Medela Harmony manual pump. Guess which one I use more? The little, $35 manual pump. For sure. Hands down. It’s smaller, more convenient, and honestly, just as efficient. I get more milk in the same amount of time without the hassle of hooking up the tubes, plugging in, etc.

4. Swing. I didn’t want to buy a swing because they’re so expensive. We got a (great) hand-me-down travel swing. Ours is a few years old, but the ones they have now cost about $50. I love it. T napped in it constantly for the first 3 months of his life. He sometimes plays in it now when I’m getting ready. We will use it for the next 14 babies. The only downside: be sure you DO NOT (under any circumstances) run out of batteries. Thankfully, I married Mr. Prepared, so this is not an issue in our house. I just don’t think spending $100+ on a swing we would have gotten 3 months use out of is reasonable. Plus, the big ones are so… big.

5. Floor Gym. T loves his floor gym. He likes to play on it, and will last a good 20-30 minutes before he gets bored. But, he is honestly just as happy on a blanket. He lasts the same 20-30 minutes, and a blanket is less than $10.

6. Diaper Champ. So, I definitely like this one more than the diaper genie. It keeps the smell away & you don’t have to buy the expensive refill bags… just use your regular garbage bags. But honestly, it takes up a ton of space. I think a small stainless steel pop-up lid trashcan would work just as well. It would also probably be less expensive.

Economics of Breastfeeding

Those of you who have known me for any length of time already know that I’m pretty cheap. Actually, I prefer the term “thrifty,” but that’s a discussion for another post…

Anyways, when I made the decision to breastfeed, the cost of formula primarily drove my decision. I honestly didn’t know much about the wonderful health benefits of breastfeeding or how special it would be to snuggle/bond with my baby through feedings. But, again, these are topics for future posts!

So, because I’m so *thrifty* and I love a good deal, I decided to do the math & find out just how much I’ve saved by breastfeeding.

For the first six months (until solids are introduced) an average baby consumes 32 oz of breast milk or formula in a 24-hour period. once solids are introduced, that amount may drop some, but milk should still be the primary source of nutrition. An average infant between 8-11 months consumes appx. 20 oz in a 24-hour period.

So, the average (although, let’s face it, T is above average!– Sorry, I couldn’t resist!) infant consumes 9,480 oz of breast milk or formula in the first year of life. That’s a lot!!!

Enfamil Infant Formula costs $25.00/tub, depending on where you buy it… According to the back of the package, it makes appx. 167 oz. So, 9,480 divided by 167 is 57 (when rounded up, since you can’t buy a partial tub of formula). At $25/tub, the total cost for 57 tubs (roughly one year’s worth) of formula is……..

$1,395.93!!!

Keep in mind that this is for BASIC infant formula. If your child is gassy or has a sensitive stomach, the cost only goes up. For instance, a year’s worth of Enfamil Gentlease Infant Formula would cost roughly $1,853. Generally speaking, the makeup of breast milk is gentler and easier for infants to digest, so even fussy/gassy/colicy infants can still digest breast milk relatively easily.

Even when you factor in the cost of (optional) breastfeeding accessories… $300 for a breast pump, $100 for 4 nursing bras and $10 for reusable nursing pads (aren’t these adorable? I just ordered 4 pairs!!) I’ve still saved close to $1,000 by breastfeeding T for his first year!

That’s enough to buy a new washer & dryer, or take a family vacation, or pay T’s hospital bill… See, it pays to be cheap… Er, THRIFTY! 😉